Aqualisa Smart Link Gravity-Pumped Ceiling-Fed Chrome Thermostatic Shower & Bath Filler (543JK)
Fully internet connected and can be remotely controlled from the Aqualisa app or by simple voice activation. All the family can create and enjoy a safe personal showering experience which is temperature-ready every time and ideal for multi-generational requirements. LED display indicates when set temperature is reached. Shower head and bath filler can be switched between at the touch of a button. The app is able to track water usage, running time and estimate the cost for eco-conscious households. Straightforward to install. Works with Nest if equipped with Google Assistant. Compatible with wired remote control.
- Suitable for Low Pressure Water Systems Only
- Delivers 10Ltr/min at 0.1bar
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Push-Button Start & Single Flow Setting
- Rotary Temperature Control
- Riser Rail
- 4-Spray Pattern Shower Head
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Hub Not Required
View all: Aqualisa Showers
Fully internet connected and can be remotely controlled from the Aqualisa app or by simple voice activation. All the family can create and enjoy a safe personal showering experience which is temperature-ready every time and ideal for multi-generational requirements. LED display indicates when set temperature is reached. Shower head and bath filler can be switched between at the touch of a button. The app is able to track water usage, running time and estimate the cost for eco-conscious households. Straightforward to install. Works with Nest if equipped with Google Assistant. Compatible with wired remote control.
- Suitable for Low Pressure Water Systems Only
- Delivers 10Ltr/min at 0.1bar
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Push-Button Start & Single Flow Setting
- Rotary Temperature Control
- Riser Rail
- 4-Spray Pattern Shower Head
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Hub Not Required
View all: Aqualisa Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Aqualisa |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 16 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 1 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 10 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Smart Link |
| Network Standards (Full) | WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 42 mm |
| Product Height | 93 mm |
| Product Type | Shower & Bath Filler |
| Product Width | 93 mm |
| Range Name | Smart Link |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 105 mm |
| Shower Product Type | Digital |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Temperature Control Type | Rotary Temperature Control |
| Total Product Weight | 8.36 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
105mm adjustable head, exposed riser rail, Smart Link controller, pinch-grip slider, gel hanger, 1.5m hose, bath overflow filler, divert smart valve and fittings.