Aqualisa Sierra Safe Touch Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Bar Diverter Mixer Shower (126HP)
Classic, dual outlet telescopic shower column. Integrated diverter switches the water flow between an adjustable 3-mode 110mm handset to the 200mm drencher head. Features safe touch body and a temperature override button. Supplied with 1.5m metal hose. The telescopic column can be adjusted to suit individual needs (845-1050mm).
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 6.1Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Adjustable Head & Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Integrated Diverter
- Safe Touch Valve for Added Safety
- Easy Fix Bracket
View all: Aqualisa Showers
Classic, dual outlet telescopic shower column. Integrated diverter switches the water flow between an adjustable 3-mode 110mm handset to the 200mm drencher head. Features safe touch body and a temperature override button. Supplied with 1.5m metal hose. The telescopic column can be adjusted to suit individual needs (845-1050mm).
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 6.1Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Adjustable Head & Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Integrated Diverter
- Safe Touch Valve for Added Safety
- Easy Fix Bracket
View all: Aqualisa Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Aqualisa |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 13.19 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 6.1 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Sierra Safe Touch |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 97 mm |
| Product Height | 44 mm |
| Product Type | Bar Diverter Mixer Shower |
| Product Width | 290 mm |
| Range Name | Sierra |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 110 / 200 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 3.16 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
Multi-mode handset, fixed head, 1.5m metal hose, valve, fixings, telescopic shower column and adjustable height slider.