DEWALT DCS438E2T-GB 75mm 18V 2 x 1.7Ah Li-Ion PowerStack Brushless Cordless Cut Off Tool (405VV)
DEWALT DCS438E2T-GB 75mm 18V PowerStack brushless cordless cut off tool is engineered for efficient material removal across various applications. The versatile tool is ideal for electricians, plumbers, and general builders working on site or in workshops, effortlessly cutting through metal, tile, stone, plastic, drywall, and fibre cement. It features both forward and reverse options to change the cutting direction, an integrated LED work light for improved visibility, and a dust shroud with an adjustable shoe and AirLock connection compatible with DEWALT dust extractors. Powered by 2 x 1.7Ah PowerStack batteries, compatible with all existing 18V XR tools; delivers a 20,000 rpm no-load speed and a 22mm cutting depth. Supplied with batteries, charger, 3 assorted blades and TSTAK kitbox.
- 2 x 1.7Ah Li-Ion Batteries
- Max. Cut: 22mm
- 3 x Assorted Blades
- M10 Spindle Thread
- Mechanical Brake
- Trigger Switch
- Vibration Level: 3.3m/s²
- Steel Guard
- Rubber Overmould Grip
- TSTAK
View all: DEWALT Circular Saws
DEWALT DCS438E2T-GB 75mm 18V PowerStack brushless cordless cut off tool is engineered for efficient material removal across various applications. The versatile tool is ideal for electricians, plumbers, and general builders working on site or in workshops, effortlessly cutting through metal, tile, stone, plastic, drywall, and fibre cement. It features both forward and reverse options to change the cutting direction, an integrated LED work light for improved visibility, and a dust shroud with an adjustable shoe and AirLock connection compatible with DEWALT dust extractors. Powered by 2 x 1.7Ah PowerStack batteries, compatible with all existing 18V XR tools; delivers a 20,000 rpm no-load speed and a 22mm cutting depth. Supplied with batteries, charger, 3 assorted blades and TSTAK kitbox.
- 2 x 1.7Ah Li-Ion Batteries
- Max. Cut: 22mm
- 3 x Assorted Blades
- M10 Spindle Thread
- Mechanical Brake
- Trigger Switch
- Vibration Level: 3.3m/s²
- Steel Guard
- Rubber Overmould Grip
- TSTAK
View all: DEWALT Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 1.7 Ah |
| Battery Technology | PowerStack |
| Blade Description | 3 x Assorted Blades |
| Blade Diameter | 75 mm |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 50 min |
| Cutting Depth Capacity | 22 mm |
| Disc Bore Size | 10 mm |
| Disc Fitting Type | M10 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DCS438E2T-GB |
| No Load Speed | 20,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Cut Off Tool |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 1.4 kg |
| Vibration Level | 3.3 m/s² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCS438, 1.7Ah Powerstack batteries (2), bonded abrasive cut-off wheel, diamond tile blade, diamond multi-material cut-off wheel, dust shroud, charger and TSTAK kitbox.