Erbauer Metal Cutting Discs 355mm (14") x 25.4mm 5 Pack (210PH)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Long life cutting discs, with standard bore, suitable for metal and Inox materials. Ensures quality work with fast and clean cuts.
- For Non-Ferrous Metals & Steel
- Medium/Coarse Aluminium Oxide Grit
- 3.5mm Blade Thickness
- Standard Bore
- Type 41 Wheel
- Dry Use Only
- Fast & Smooth Cutting
- Less Burring of Material
View all: Erbauer Cutting Discs
Long life cutting discs, with standard bore, suitable for metal and Inox materials. Ensures quality work with fast and clean cuts.
- For Non-Ferrous Metals & Steel
- Medium/Coarse Aluminium Oxide Grit
- 3.5mm Blade Thickness
- Standard Bore
- Type 41 Wheel
- Dry Use Only
- Fast & Smooth Cutting
- Less Burring of Material
View all: Erbauer Cutting Discs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 355 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 14 " |
| Blade Thickness | 3.5 mm |
| Brand | Erbauer |
| Compatible Tool Type | Chop Saws |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Disc Function | Cutting |
| Disc Type | Type 41 |
| Grit | 24 Grit |
| Grit Material | Aluminium Oxide |
| Grit Type | Medium/Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 4400 rpm |
| Pack Size | 5 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Type | Cutting Discs |
| Suitable Cutting Application | Metal |
| Suitable Sawing Material | Non-Ferrous Metals & Steel |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |