Refurb Festool CTMC MIDI I-Basic CLEANTEC 52Ltr/sec 36V Li-Ion Airstream Li-High Power & Bluetooth Brushless Cordless M Class Mobile Dust Extractor - Bare (197LT)
Compact and low weight dust extractor ideal for use with mobile sawing, sanding and drilling applications. Offering strong suction with 36V turbine power. Features 3 levels for suction power. Remote control and bluetooth autostart controls, allowing precise use in combination with cordless tools. Requires 2 x 18V battery packs.
- Turbine Motor
- Filters to 0.1 Microns
- Thermal Overload Protection
- 3.5m Hose
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Festool Dust Extractors
Compact and low weight dust extractor ideal for use with mobile sawing, sanding and drilling applications. Offering strong suction with 36V turbine power. Features 3 levels for suction power. Remote control and bluetooth autostart controls, allowing precise use in combination with cordless tools. Requires 2 x 18V battery packs.
- Turbine Motor
- Filters to 0.1 Microns
- Thermal Overload Protection
- 3.5m Hose
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Festool Dust Extractors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Dust Extraction |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Airstream Li-High Power & Bluetooth |
| Brand | Festool |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Extraction Rate | 52 Ltr/sec |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Diameter | 27/32 mm |
| Hose Length | 3.5 m |
| Litre Capacity | 12.5 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Dust Class | M Class |
| Model No | CTMC MIDI I-Basic CLEANTEC |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Overload Protection | Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Depth | 550 mm |
| Product Height | 667 mm |
| Product Type | Mobile Dust Extractor |
| Product Width | 320 mm |
| Suitable Dust Class | Suitable for L & M Class Dusts |
| Tool Weight without Battery | 10.2 kg |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
Product Contents
CTMC MIDI I-Basic Cleantec, main filter, SC FIS-CT Selfclean filter bag, AS/CTR smooth suction hose (27/32mm x 3.5m) and CT-F I extractor remote control.