Erbauer Diamond Core Drill Bit 78mm (1705X)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
High quality, heavy duty core drill with industrial grade diamond segments for fast and clean penetration in concrete and masonry.
- 1/2" Thread
- Wet & Dry Use
- Steel Slotted Barrel to Aid Removal of Debris
- For Use with SDS Plus or 3-Jaw Chuck Machines on Rotary Action
- 7.8mm Diamond Segments
View all: Erbauer Core Drill Bits
High quality, heavy duty core drill with industrial grade diamond segments for fast and clean penetration in concrete and masonry.
- 1/2" Thread
- Wet & Dry Use
- Steel Slotted Barrel to Aid Removal of Debris
- For Use with SDS Plus or 3-Jaw Chuck Machines on Rotary Action
- 7.8mm Diamond Segments
View all: Erbauer Core Drill Bits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Drill Bit Type | Core |
| Grit Material | Diamond |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 150 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pilot Drill Size | Without Pilot Drill |
| Product Diameter | 78 mm |
| Product Length | 150 mm |
| Product Type | Core Drill Bit |
| Suitable Drilling Applications | Masonry |
| Suitable Drilling Surface Description | Concrete & Masonry |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |