Norton Expert 70184633252 Multi-Material Diamond Blade 200mm x 25.4mm (459EC)
Norton Expert Multi-Material Diamond Blade suitable for cutting soft tiles including ceramic and porcelain kitchen and bathroom tiles. Specially designed for use with a wet tile cutter and can be used on a 230mm Angle Grinder. Part of the Norton Expert Diamond Blade Range.
- For Angle Grinders & Tile Saws
- For Porcelain, Ceramic & Stone
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
Norton Expert Multi-Material Diamond Blade suitable for cutting soft tiles including ceramic and porcelain kitchen and bathroom tiles. Specially designed for use with a wet tile cutter and can be used on a 230mm Angle Grinder. Part of the Norton Expert Diamond Blade Range.
- For Angle Grinders & Tile Saws
- For Porcelain, Ceramic & Stone
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 200 mm |
| Blade Thickness | 7 mm |
| Brand | Norton Expert |
| Circular Blade Type | Diamond Continuous Rim Blade |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders & Tile Saws |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 12500 rpm |
| Model Name | 70184633252 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Porcelain, Ceramic & Stone |
| Suitable Sawing Material | Porcelain, Ceramic & Stone |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |