Norton Expert 70184631872 Multi-Material Diamond Blade 115mm x 22.23mm (514EC)
Norton Expert Multi-Material Diamond Blade suitable for cutting soft tiles including ceramic and porcelain kitchen and bathroom tiles. Part of the Norton Expert Diamond Blade Range.
- For Angle Grinders
- For Porcelain, Ceramic & Stone
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
Norton Expert Multi-Material Diamond Blade suitable for cutting soft tiles including ceramic and porcelain kitchen and bathroom tiles. Part of the Norton Expert Diamond Blade Range.
- For Angle Grinders
- For Porcelain, Ceramic & Stone
- Laser Welded
- For Wet & Dry Use
View all: Norton Expert Diamond Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Thickness | 6 mm |
| Brand | Norton Expert |
| Circular Blade Type | Diamond Continuous Rim Blade |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 12500 rpm |
| Model Name | 70184631872 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Porcelain, Ceramic & Stone |
| Suitable Sawing Material | Porcelain, Ceramic & Stone |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |