Armitage Shanks Sandringham 21 Raised-Height Close-Coupled Toilet Single-Flush Lever 4 / 6Ltr (488JY)
Raised-height toilet bowl and spatula-style cistern lever. Suited to both commerical and domestic. Ideal for those who value their independent living. Can be used as a 4 or 6Ltr flush by adjusting the siphon.
- Single-Flush Lever
- 4 / 6Ltr Cistern Capacity
- Standard White Toilet Seat Supplied
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weight: 34.5kg
- Vitreous China
- Raised-Height Pan to Aid with Independent Living
- Extended Cistern with Reversible Spatula-Style Lever
View all: Armitage Shanks Toilets
Raised-height toilet bowl and spatula-style cistern lever. Suited to both commerical and domestic. Ideal for those who value their independent living. Can be used as a 4 or 6Ltr flush by adjusting the siphon.
- Single-Flush Lever
- 4 / 6Ltr Cistern Capacity
- Standard White Toilet Seat Supplied
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weight: 34.5kg
- Vitreous China
- Raised-Height Pan to Aid with Independent Living
- Extended Cistern with Reversible Spatula-Style Lever
View all: Armitage Shanks Toilets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Armitage Shanks |
| Cistern Capacity | 4 / 6 Ltr |
| Cistern Supplied | Cistern Supplied |
| Construction Material (Bathrooms) | Vitreous China |
| Fittings Supplied | Fittings Supplied |
| Fixings Supplied | Hinges Supplied |
| Flush Type | Single |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sandringham 21 |
| Model No | S084601 |
| Outlet Diameter | 102 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 750 mm |
| Product Height | 830 mm |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Raised-Height Close-Coupled Toilet |
| Product Width | 385 mm |
| Rim Type | Rimmed |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Shape | Round |
| Toilet Type | Close Coupled |
| Total Product Weight | 34.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Pan, cistern and seat.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode