Ideal Standard Waverley Toilet Seat MDF Black (727KN)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Classic Edwardian style toilet seat with a black finish. Features standard closing and bottom fixing. Not adjustable.
- Fixed Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 430430 x 380mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for Domestic & Hotel Use
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Classic Edwardian style toilet seat with a black finish. Features standard closing and bottom fixing. Not adjustable.
- Fixed Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 430430 x 380mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for Domestic & Hotel Use
View all: Ideal Standard Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Seat Hinges |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | Black |
| Construction Material (Bathrooms) | MDF |
| Fixing Width Range | 155 mm |
| Fixings Supplied | Hinges Supplied |
| Front to Fixing Range | 430 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Waverley |
| Model No | U0248GB |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 380 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 3 kg |
| Width Banding | 380mm or Greater |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard UK Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |