Croydex Vivara Toilet Seat Plastic White (235CV)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Durable plastic construction with sleek oval design. Simple to install without the need for additional tools, Features adjustable plastic hinges with a stainless steel bolt, fits most standard UK toilets.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 132 - 183mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 418 - 442418 - 442 x 367mm
- 1 Year Guarantee
View all: Croydex Toilet Seats
Durable plastic construction with sleek oval design. Simple to install without the need for additional tools, Features adjustable plastic hinges with a stainless steel bolt, fits most standard UK toilets.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 132 - 183mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 418 - 442418 - 442 x 367mm
- 1 Year Guarantee
View all: Croydex Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjusts to Fit Most Pans |
| Brand | Croydex |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Plastic |
| Fixing Width Range | 132 - 183 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 418 - 442 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Vivara |
| Model No | WL607122 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 367 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 960 g |
| Width Banding | 365-369mm |