Bemis Alton Toilet Seat Thermoplastic White (263PH)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Durable thermoplastic toilet seat with Ultra-Fix system for quick installation, and a secure fit which will not loosen. The bottom of the nut snaps off at the optimum tightening torque, locking the seat down tight. Adjusts to fit most universal pans.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 139-172mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 420-432420-432 x 367mm
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Ultra-Fix System
- Durable Construction
- Fits Most Universal Pans
View all: Bemis Toilet Seats
Durable thermoplastic toilet seat with Ultra-Fix system for quick installation, and a secure fit which will not loosen. The bottom of the nut snaps off at the optimum tightening torque, locking the seat down tight. Adjusts to fit most universal pans.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 139-172mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 420-432420-432 x 367mm
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Ultra-Fix System
- Durable Construction
- Fits Most Universal Pans
View all: Bemis Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Plastic Hinges |
| Brand | Bemis |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Thermoplastic |
| Fixing Width Range | 139-172 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 420-432 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Alton |
| Model No | SF2019000 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 367 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1025 g |
| Width Banding | 365-369mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bemis Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Farrington Road, Burnley, BB11 5SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | uksales@bemismfg.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Dubourgel Grange SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Rue d'Arcelle, Fontain, 38600, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | com@bemismfg.com |