Aqualisa Sierra Rear-Fed Exposed Matt Black Thermostatic Bar Mixer Shower (101KN)
Stylish thermostatic bar mixer with safe touch body and temperature override button for added safety. Suitable for high and low water pressure systems. Supplied with a 3-spray pattern shower head and metal handles. Easy to install with wall fixing bracket and adjustable rail fixing points.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 3.1Ltr/min at 0.15bar
- Bar Mixer Control
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Rotary Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
View all: Aqualisa Showers
Stylish thermostatic bar mixer with safe touch body and temperature override button for added safety. Suitable for high and low water pressure systems. Supplied with a 3-spray pattern shower head and metal handles. Easy to install with wall fixing bracket and adjustable rail fixing points.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 3.1Ltr/min at 0.15bar
- Bar Mixer Control
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Rotary Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
View all: Aqualisa Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Aqualisa |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Matt Black |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 16.8 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 3.1 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.15 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Sierra |
| Model No | RNDSBV1.MB |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 98 mm |
| Product Height | 60 mm |
| Product Type | Bar Mixer Shower |
| Product Width | 281 mm |
| Range Name | Sierra |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Rotary Temperature Control |
| Total Product Weight | 1.87 kg |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
110mm handset, 1.5m smooth hose, bar valve, soap dish, fixings, adjustable height slider, hose restraint and slider rail.