Aqualisa Sierra Rear-Fed Concealed/Exposed Chrome Thermostatic Concentric Shower (958HP)
Concentric valve for accurately controlled high performance showering. Concealed and exposed option for ease and flexibility. With brass body and metal handles. 3-mode 110mm handset for variable spray patterns. Supplied with 1.5m metal hose.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 3.4Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Adjustable Rail Fixing Points
View all: Aqualisa Showers
Concentric valve for accurately controlled high performance showering. Concealed and exposed option for ease and flexibility. With brass body and metal handles. 3-mode 110mm handset for variable spray patterns. Supplied with 1.5m metal hose.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 3.4Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Adjustable Rail Fixing Points
View all: Aqualisa Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Aqualisa |
| Built In Valve/Exposed | Concealed/Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 14.05 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 3.4 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Sierra |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 140 mm |
| Product Height | 180 mm |
| Product Type | Concentric Shower |
| Product Width | 210 mm |
| Range Name | Sierra |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 2.153 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
Multi-mode handset, 1.5m metal hose, valve, fixings, adjustable height slider and slider rail.