Mottez Shock-Absorbing Floor Mat Grey 620mm x 620mm x 12mm (4007V)
Shock-absorbing, slip-resistant multipurpose mat.
- Foam Checkerplate Surface
- Tear-Resistant
- Anti-Vibration
- High Density EVA Foam 95kg/m3
- Anti-Slip
- Insulates Against Cold Surfaces
View all: Mottez Matting
Shock-absorbing, slip-resistant multipurpose mat.
- Foam Checkerplate Surface
- Tear-Resistant
- Anti-Vibration
- High Density EVA Foam 95kg/m3
- Anti-Slip
- Insulates Against Cold Surfaces
View all: Mottez Matting
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mottez |
| Colour | Grey |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Matting Surface Material | Foam |
| Matting Surface Type | Checkerplate |
| Matting Type | Mat |
| Matting Use | Shock-Absorbing Floor |
| Model No | B517V1 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 620 mm |
| Product Thickness | 12 mm |
| Product Type | Foam Mat |
| Product Width | 620 mm |
| Resistant Type | Tear-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | ARC |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | ARC House Thurnham Lancaster LA2 0DT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@arccompliance.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | MOTTEZ |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | RUE DES FRERES MAHIEU 59193 ERQUINGHEM-LYS FRANCE |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | export@mottez.com - https://www.mottez.com |