Calex Falerna Outdoor Rechargeable LED Up & Down Wall Lights With PIR & Photocell Sensor White 70lm 2 Pack (145EY)
The Calex Falerna rechargeable LED wall lamp provides efficient up and down lighting, ideal for outdoor spaces. This wireless white wall light features a sleek cubic design and emits a warm white 2700K glow, perfect for illuminating pathways and entrances. With an integrated 1300mAh battery, it offers up to 5.5 hours of illumination after 5 hours of USB-C charging. Its IP44 rating ensures suitability for outdoor use, while the integrated PIR and photocell sensor, with a 90° and 5-metre range, enhances security and convenience. The adjustable dusk-to-dawn sensor further makes it a practical choice for garden and patio lighting.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 70lm
- Battery Lasts up to 5.5 hrs
- Metal & Plastic Body
- Without Lens/Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 90° 5m PIR & Photocell Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
View all: Calex Outdoor Wall Lights
The Calex Falerna rechargeable LED wall lamp provides efficient up and down lighting, ideal for outdoor spaces. This wireless white wall light features a sleek cubic design and emits a warm white 2700K glow, perfect for illuminating pathways and entrances. With an integrated 1300mAh battery, it offers up to 5.5 hours of illumination after 5 hours of USB-C charging. Its IP44 rating ensures suitability for outdoor use, while the integrated PIR and photocell sensor, with a 90° and 5-metre range, enhances security and convenience. The adjustable dusk-to-dawn sensor further makes it a practical choice for garden and patio lighting.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 70lm
- Battery Lasts up to 5.5 hrs
- Metal & Plastic Body
- Without Lens/Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 90° 5m PIR & Photocell Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
View all: Calex Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Battery |
| Battery Requirements | Integrated Battery |
| Battery Run Time | 5.5 hrs |
| Body Material | Metal & Plastic Body |
| Brand | Calex |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 70 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Falerna |
| Model No | 4301005400 |
| Pack Size | 2 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Power Type | Rechargeable Battery-Operated |
| Product Depth | 85 mm |
| Product Height | 85 mm |
| Product Type | Up & Down Wall Lights |
| Product Width | 85 mm |
| Rechargeable | Rechargeable |
| Sensor Angle | 90 ° |
| Sensor Range | 5 m |
| Sensor Type | PIR & Photocell |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| kWh Per 1000hr Life | 1 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |