Mac Allister MSMT300QC 300W Electric Multi-Tool 220-240V (617GF)
Versatile Mac Allister multi-cutter with 2.8° oscillation angle for sawing, scraping, sanding and cutting. Supplied with 13 accessories and carry case.
- 300W
- Variable Speed
- Oscillating Cutting Action
- Sliding Switch
- Tool-Free Blade Change
- Fan-Cooled Motor
- Aluminium Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Mac Allister Multi Tools
Versatile Mac Allister multi-cutter with 2.8° oscillation angle for sawing, scraping, sanding and cutting. Supplied with 13 accessories and carry case.
- 300W
- Variable Speed
- Oscillating Cutting Action
- Sliding Switch
- Tool-Free Blade Change
- Fan-Cooled Motor
- Aluminium Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Mac Allister Multi Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mac Allister |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Corded Tool Weight | 2.5 kg |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | MSMT300QC |
| No Load Speed | 10,000-19,000 opm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 300 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 304 mm |
| Product Type | Multi-Tool |
| Switch Type | Sliding Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
Product Contents
MSMT300QC, 9 x sanding sheets, wood cutting blade, metal cutting blade, hex key, segment blade, scraper, adaptor for branded accessories, sanding base and carry case.