Saxby Major GU10 Fixed Fire Rated Recessed Downlight Black (597RE)
The Saxby Major GU10 fixed fire rated recessed downlight is a robust lighting solution for various indoor applications. This black downlight features a durable die-cast, twist lock bezel for easy bulb replacement and an aluminium alloy body for longevity. It is supplied with a push-fit, fast-fix terminal block with loop-in and loop-out terminals, simplifying installation for electricians. With an IP65 rating, it is ideal for bathrooms, including Zone 1, and suitable for both domestic and commercial projects. Fire rated to 30, 60, and 90 minutes, it provides enhanced safety and compliance.
- IP65: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 73mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Contemporary Matt Black Finish
- Fixed Design for Consistent Lighting
- Easy Loop-In & Loop-Out Terminals
View all: Saxby Downlights
The Saxby Major GU10 fixed fire rated recessed downlight is a robust lighting solution for various indoor applications. This black downlight features a durable die-cast, twist lock bezel for easy bulb replacement and an aluminium alloy body for longevity. It is supplied with a push-fit, fast-fix terminal block with loop-in and loop-out terminals, simplifying installation for electricians. With an IP65 rating, it is ideal for bathrooms, including Zone 1, and suitable for both domestic and commercial projects. Fire rated to 30, 60, and 90 minutes, it provides enhanced safety and compliance.
- IP65: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 73mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Contemporary Matt Black Finish
- Fixed Design for Consistent Lighting
- Easy Loop-In & Loop-Out Terminals
View all: Saxby Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Bezel Colour | Black |
| Body Material | Aluminium Alloy Body |
| Brand | Saxby |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 73 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x GU10 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | Major GU10 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 135 mm |
| Product Diameter | 88 mm |
| Product Type | Recessed Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Poole Lighting Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Cabot Lane, Creekmoor, Poole, Dorset, BH17 7BY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brilliant AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brilliantstrasse 1, D-27442, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |