Lexco Fixed Fire Rated Trimless Downlight Without Bezel (177RE)
The Lexco fixed fire rated trimless downlight offers a concealed lighting solution for a seamless ceiling finish. This robust downlight is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, providing enhanced safety for both domestic and commercial installations. Its IP65 rating makes it ideal for use in bathroom Zone 2, kitchens, and other areas requiring moisture protection. Designed for plastering directly into the ceiling, it allows for later bulb installation. Featuring a durable plastic body and convenient loop in, loop out wiring, this downlight requires one GU10 bulb (sold separately), and operates on a 220-240 V mains power supply.
- IP65: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7.5W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 85mm Cut-Out
- 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Wiring Terminal
- Fixed Light Provides Consistent Illumination
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Lexco Downlights
The Lexco fixed fire rated trimless downlight offers a concealed lighting solution for a seamless ceiling finish. This robust downlight is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, providing enhanced safety for both domestic and commercial installations. Its IP65 rating makes it ideal for use in bathroom Zone 2, kitchens, and other areas requiring moisture protection. Designed for plastering directly into the ceiling, it allows for later bulb installation. Featuring a durable plastic body and convenient loop in, loop out wiring, this downlight requires one GU10 bulb (sold separately), and operates on a 220-240 V mains power supply.
- IP65: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7.5W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 85mm Cut-Out
- 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Wiring Terminal
- Fixed Light Provides Consistent Illumination
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Lexco Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Bezel Colour | Without Bezel |
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Lexco |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 85 mm |
| Cut-Out Size Band | 81-110mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x GU10 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 7.5 W |
| Model No | 24PRODOW51 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 138 mm |
| Product Diameter | 125 mm |
| Product Type | Trimless Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |