Luceco FType Smart Fixed Cylindrical Fire Rated LED Smart Downlight White 6W 600lm (425KR)
Fire-rated LED smart downlight operated via the BG Home app or voice control. Continues to work when internet connection is lost. Enables user to control colour temperature, RGB colour and effects, dimming, timer scheduling or grouping.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP65: For Indoor Use
- CCT - 2700K-6500K
- Integrated LED
- Dimmable Via App
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 1 Year Guarantee
- Works with - IFTTT - Microsoft Cortana
- Hub Not Required
View all: Luceco Downlights
Fire-rated LED smart downlight operated via the BG Home app or voice control. Continues to work when internet connection is lost. Enables user to control colour temperature, RGB colour and effects, dimming, timer scheduling or grouping.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP65: For Indoor Use
- CCT - 2700K-6500K
- Integrated LED
- Dimmable Via App
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 1 Year Guarantee
- Works with - IFTTT - Microsoft Cortana
- Hub Not Required
View all: Luceco Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | CCT |
| Colour Temperature Value | 2700K-6500 K |
| Cut-Out Diameter | 67 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Lm | 600 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | FType Smart |
| Model No | EFCF60WSMT |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 6 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 89 mm |
| Product Diameter | 90 mm |
| Product Type | Smart Downlight |
| Shape | Cylindrical |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Transformer | Transformer Supplied |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 6 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |