Saxby Cast Fixed Recessed Downlight Gloss White (676VX)
The Saxby Cast fixed recessed downlight provides reliable indoor illumination. This round downlight features a durable die-cast aluminium body and a gloss white bezel, offering a clean finish for various interiors. It is suitable for both domestic and commercial installations, such as kitchens, offices and retail spaces. Designed for mains power, it requires 1 x GU10 light bulb, up to 50W, allowing for customisable light output. Installation is straightforward with a 70mm cut-out diameter and fixings supplied. The IP20 rating ensures protection for general indoor environments.
- IP20: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulbs Required
- Max. Wattage: 50W
- 70mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Durable Die-Cast Aluminium Body & Bezel
- Fixed Design Provides Consistent Illumination
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Saxby Downlights
The Saxby Cast fixed recessed downlight provides reliable indoor illumination. This round downlight features a durable die-cast aluminium body and a gloss white bezel, offering a clean finish for various interiors. It is suitable for both domestic and commercial installations, such as kitchens, offices and retail spaces. Designed for mains power, it requires 1 x GU10 light bulb, up to 50W, allowing for customisable light output. Installation is straightforward with a 70mm cut-out diameter and fixings supplied. The IP20 rating ensures protection for general indoor environments.
- IP20: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulbs Required
- Max. Wattage: 50W
- 70mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Durable Die-Cast Aluminium Body & Bezel
- Fixed Design Provides Consistent Illumination
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Saxby Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Bezel Colour | Gloss White |
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Saxby |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 70 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 50 W |
| Model Name | Cast |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 3 mm |
| Product Diameter | 80 mm |
| Product Type | Recessed Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode