Sylvania SylSpot Neos Adjustable & Tiltable LED Recessed Spotlight White 4.8W 400lm 3 Pack (267VN)
The Sylvania SylSpot Neos LED recessed spotlights offer efficient and adjustable lighting solutions. This 3-pack of warm white spotlights are ideal for domestic and commercial installations, including kitchens and bathrooms, due to its IP44 rating. Each unit features an integrated 4.8W LED, delivering 400 lumens of 830K warm white light with a 38° beam angle, designed for a 68mm cut-out. The adjustable and tiltable design allows for precise light direction, while the lens creates a desirable halogen sparkle effect. Constructed with a durable polycarbonate body, these mains-powered spotlights provide 15,000 hours of reliable illumination.
- IP44: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 15,000 Hours Life
- 38° Beam Angle
- 68mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Lens Creates Halogen Sparkle Effect
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Sylvania Spotlights
The Sylvania SylSpot Neos LED recessed spotlights offer efficient and adjustable lighting solutions. This 3-pack of warm white spotlights are ideal for domestic and commercial installations, including kitchens and bathrooms, due to its IP44 rating. Each unit features an integrated 4.8W LED, delivering 400 lumens of 830K warm white light with a 38° beam angle, designed for a 68mm cut-out. The adjustable and tiltable design allows for precise light direction, while the lens creates a desirable halogen sparkle effect. Constructed with a durable polycarbonate body, these mains-powered spotlights provide 15,000 hours of reliable illumination.
- IP44: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 15,000 Hours Life
- 38° Beam Angle
- 68mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Lens Creates Halogen Sparkle Effect
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Sylvania Spotlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable & Tiltable |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 38 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Cut-Out Diameter | 68 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 400 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | SylSpot Neos |
| Model No | 90084 |
| Pack Size | 3 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Power Consumption | 4.8 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Diameter | 87 mm |
| Product Type | Recessed Spotlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 4.8 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@sylvania-lighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Feilo Sylvania International Group Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Duna Tower B building, 3rd floor, Népfürdő utca 22, Budapest, 1138, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info.cee@sylvania-lighting.com |