Saxby VersaDISC Adjustable LED Downlight White 18W 1450lm (511PG)
The Saxby VersaDISC adjustable LED downlight is a versatile lighting solution, delivering 1450 lumens of cool white (4000K) illumination. Its slim 15mm profile allows for installation in shallow ceiling voids, making it ideal for various applications. This 18W LED downlight features an adjustable bracket, accommodating cut-out diameters from 65mm to 205mm, ensuring flexible fitting in existing holes. Edge-lit technology and high power SMD LEDs provide an even light output, eliminating dark spots and reducing glare, ideal for office lighting and corridor installations in both domestic and commercial settings. It offers a long 30,000-hour lifespan.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White) - 4000K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 30,000 Hours Life
- 120° Beam Angle
- 65-205mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Edge-Lit LEDs Provide Even Light Output
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Saxby Downlights
The Saxby VersaDISC adjustable LED downlight is a versatile lighting solution, delivering 1450 lumens of cool white (4000K) illumination. Its slim 15mm profile allows for installation in shallow ceiling voids, making it ideal for various applications. This 18W LED downlight features an adjustable bracket, accommodating cut-out diameters from 65mm to 205mm, ensuring flexible fitting in existing holes. Edge-lit technology and high power SMD LEDs provide an even light output, eliminating dark spots and reducing glare, ideal for office lighting and corridor installations in both domestic and commercial settings. It offers a long 30,000-hour lifespan.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White) - 4000K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 30,000 Hours Life
- 120° Beam Angle
- 65-205mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Edge-Lit LEDs Provide Even Light Output
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Saxby Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 120 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Saxby |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Cut-Out Diameter | 65-205 mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1450 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | VersaDISC |
| Model No | 96329 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 18 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 15 mm |
| Product Diameter | 230 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 18 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Poole Lighting Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Cabot Lane, Creekmoor, Poole, Dorset, BH17 7BY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brilliant AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brilliantstrasse 1, D-27442, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |