Sylvania Lynx GR8 2-Pin 2D Compact Fluorescent Light Bulb 1050lm 16W (769PG)
- Warm White - 3500K
- Non-Dimmable
- 1050lm
- Up to 10,000 Hours Life
- 20kWh/1000h Life
- 1 Year Guarantee
View all: Sylvania Light Bulbs
- Warm White - 3500K
- Non-Dimmable
- 1050lm
- Up to 10,000 Hours Life
- 20kWh/1000h Life
- 1 Year Guarantee
View all: Sylvania Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | Compact Fluorescent |
| Cap Fitting Type | GR8 2-Pin |
| Colour Rendering Index | 82 CRI |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3500 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | G |
| Life Length | 10,000 hours |
| Light Bulb Shape | Butterfly |
| Light Bulb Technology | Compact Fluorescent |
| Light Bulb Type | 2D |
| Lm | 1050 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Lynx |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 16 W |
| Power Factor Value | Greater than 0.4 |
| Product Diameter | 141 mm |
| Product Length | 137 mm |
| Product Type | Compact Fluorescent 2D Lightbulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 20 kWh/1000h |