Nickel-Plated Grade 7 Continuous Hinges 1000mm x 32mm 10 Pack (78899)
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 4 | £24.99 | - |
| 5 - 9 | £23.74 | Save 5% |
| 10 + | £22.49 | Save 10% |
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Nickel-Plated |
| Construction Material (Ironmongery) | Mild Steel |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Hinge Feature Type | Concealed |
| Hinge Grade | Grade 7 |
| Hinge Product Type | Continuous |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Ironmongery Colour | Iron |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Length | 1000 mm |
| Product Thickness | 0.6 mm |
| Product Type | Continuous Hinges |
| Product Width | 32 mm |