Essentials Flexible Tap Tails 12mm x 15mm x 300mm 2 Pack (5891G)
This product is being discontinued. Alternative product available. Please order 57875 or 731FA.
12mm bore. Stainless steel braid. EPDM rubber inner tube. Highly durable.
- Bore: 12mm
View all: Essentials Push Fit Hoses
12mm bore. Stainless steel braid. EPDM rubber inner tube. Highly durable.
- Bore: 12mm
View all: Essentials Push Fit Hoses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 12 mm |
| B Size | 15 mm |
| Brand | Essentials |
| Hose Bore Size | 12 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Diameter | 14 mm |
| Product Length | 300 mm |
| Product Type | Flexible Tap Tails |