TCP 607mm x 515mm 4436BTU Black Flat Electric Towel Radiator (410AC)
The TCP 2-in-1 electric towel radiator combines a 300W oil-filled radiator with 1000W turbo fan for dual-function bathroom warmth. This wall-mounted unit dries towels whilst heating rooms up to 35°C with electronic thermostat control and two heat settings delivering 4436 BTU output. 7-day programmable scheduling with 24 one-hour on/off periods enables precise heating management. The tubular matt black steel construction suits modern bathrooms and ensuites with IP24 rating for wet area installation. LED display shows settings clearly whilst overheat protection and thermal cut-out ensure safe operation. Complete with wall brackets and fixings supplied.
- 1 Year Guarantee
- 4436BTU 1300W
- Pre-Filled with Heating Element
- Matt Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Tubular
- Oil-Filled Radiator & Turbo Fan Provide Versatile Heating
- Dries Towels & Heats Bathroom Spaces
View all: TCP Electric Radiators
The TCP 2-in-1 electric towel radiator combines a 300W oil-filled radiator with 1000W turbo fan for dual-function bathroom warmth. This wall-mounted unit dries towels whilst heating rooms up to 35°C with electronic thermostat control and two heat settings delivering 4436 BTU output. 7-day programmable scheduling with 24 one-hour on/off periods enables precise heating management. The tubular matt black steel construction suits modern bathrooms and ensuites with IP24 rating for wet area installation. LED display shows settings clearly whilst overheat protection and thermal cut-out ensure safe operation. Complete with wall brackets and fixings supplied.
- 1 Year Guarantee
- 4436BTU 1300W
- Pre-Filled with Heating Element
- Matt Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Tubular
- Oil-Filled Radiator & Turbo Fan Provide Versatile Heating
- Dries Towels & Heats Bathroom Spaces
View all: TCP Electric Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 4436 BTU |
| Brand | TCP |
| Cable Length | 1.5 m |
| Calc - Heater Product Type | Oil-Filled Radiator |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Display Type | LCD Display |
| Fuel Type | Electric |
| Heating Type | Electric Element Only - Not Suitable for Water Central Heating |
| IP Rating | IP24 |
| Label Info 1: Signal Word | Warning |
| Label Info 2: Hazard Statements | H304 May be fatal if swallowed and enters airways. |
| Label Info 3: Precautionary Statements | P281 - Use personal protective equipment as required.P304 + P340 IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | ethylene glycol |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Temperature | 35 °C |
| Model No | TCPBLTOWRAD1300WETC05 |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1300 W |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Height | 607 mm |
| Product Type | Oil Filled Towel Radiator with Heater |
| Product Width | 515 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 80 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Matt |
| Radiator Colour | Black |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Supply | Electric |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 8.45 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 95 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Technical Consumer Products |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Exchange Court, Cottingham Road, Corby, Northants, NN17 1TY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | CUSTOMERSERVICE@TCPI.EU |
| z4 - EU Manufacturer Name | Technical Consumer Products |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Quai Gabriel Pri 1, Joinville Le Pont, 94340, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | CUSTOMERSERVICE@TCPI.EU |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode