Crabtree Platinum 2-Gang Dual Voltage Shaver Socket 115 / 230V Polished Chrome with Black Inserts (29501)
Stylish, low profile design with screwless metal front plate. Interior fixes in place first, allowing neater decoration around product before fitting clip-on front plate. Dual voltage allows choice of either 115V or 230V. Concealed fixings.
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 55mm Back Box
- Large Capacity Easy to Wire Terminals
- First Fix, Second Fix Solution
View all: Crabtree Sockets
Stylish, low profile design with screwless metal front plate. Interior fixes in place first, allowing neater decoration around product before fitting clip-on front plate. Dual voltage allows choice of either 115V or 230V. Concealed fixings.
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 55mm Back Box
- Large Capacity Easy to Wire Terminals
- First Fix, Second Fix Solution
View all: Crabtree Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Crabtree |
| Electrical Socket Installation | Wall |
| Electrical Socket Product Type | Shaver |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Insert Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Back Box Depth Required | 55 mm |
| Model Name | Platinum |
| Model No | SF1410/PC |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Output Voltage | 115 / 230 V |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Type | Shaver Socket |
| Screwed/Screwless | Screwless |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switches & Sockets Finish | Polished |
| Switches & Sockets Product Type | Shaver Socket |
| Switches & Sockets Profile Type | Flat |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 3 x 1.5mm² cables |
| Terminal Description | Large Capacity Easy to Wire Terminals |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Electrium Sales Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Walkmill Lane, Cannock, West Midlands, WS11 OXE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.electrium.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Siemens Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Old Finglas Road, Dublin, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.siemens.com |