Eglo Conaprato LED Ceiling Light Black & Brushed Brass 20W 2500lm (547EY)
The Eglo Conaprato LED ceiling light offers efficient and versatile indoor illumination. Crafted from durable aluminium and steel with a black and brushed brass finish, it provides a modern aesthetic suitable for domestic installations in various rooms such as kitchens or hallways. The integrated 20W LED driver delivers a bright 2500 lumens, ensuring ample light output. Adjustable colour temperature with Tri-Colour CCT from 2700K to 6500K, allowing for adaptable lighting. A white plastic diffuser ensures a soft, even glow, and the unit is IP20 rated for indoor use, offering a long operational life of up to 25,000 hours.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT
- Modern Design
- 2500lm
- Aluminium & Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Black & Brushed Brass Finish
- Sleek Design
- Tri-Colour Temperature
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
The Eglo Conaprato LED ceiling light offers efficient and versatile indoor illumination. Crafted from durable aluminium and steel with a black and brushed brass finish, it provides a modern aesthetic suitable for domestic installations in various rooms such as kitchens or hallways. The integrated 20W LED driver delivers a bright 2500 lumens, ensuring ample light output. Adjustable colour temperature with Tri-Colour CCT from 2700K to 6500K, allowing for adaptable lighting. A white plastic diffuser ensures a soft, even glow, and the unit is IP20 rated for indoor use, offering a long operational life of up to 25,000 hours.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT
- Modern Design
- 2500lm
- Aluminium & Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Black & Brushed Brass Finish
- Sleek Design
- Tri-Colour Temperature
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black & Brushed Brass |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700-6500 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | E |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2500 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Conaprato |
| Mounting Location | Ceiling |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 20 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 160 mm |
| Product Height | 200 mm |
| Product Type | Ceiling Light |
| Product Width | 1150 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Bar |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode