Ansell Disco Slim Indoor & Outdoor Round LED Wall/Ceiling Light White 13W 1027-1083lm (594PG)
The Ansell Disco Slim is a round LED wall and ceiling light designed for both indoor and outdoor applications. Its slim, modern design features an all-polycarbonate diffuser and white trim ring, ensuring durability and a clean aesthetic. Ideal for various settings, including domestic spaces or commercial workshops and corridors. This versatile light offers an internal CCT selector, this allows the installer to choose between 3000K warm white and 4000K cool white colour temperatures at the point of installation, providing flexibility. With an IP65 rating, it is resistant to dust and water ingress, offering reliable performance.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Variable White
- 1027-1083lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 56,000 Hours Life
- Abrasion, Corrosion & Impact-Resistant
- Integrated LED
- Internal CCT Selector for 3000K & 4000K
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Ansell Lighting Bulkhead Lights
The Ansell Disco Slim is a round LED wall and ceiling light designed for both indoor and outdoor applications. Its slim, modern design features an all-polycarbonate diffuser and white trim ring, ensuring durability and a clean aesthetic. Ideal for various settings, including domestic spaces or commercial workshops and corridors. This versatile light offers an internal CCT selector, this allows the installer to choose between 3000K warm white and 4000K cool white colour temperatures at the point of installation, providing flexibility. With an IP65 rating, it is resistant to dust and water ingress, offering reliable performance.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Variable White
- 1027-1083lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 56,000 Hours Life
- Abrasion, Corrosion & Impact-Resistant
- Integrated LED
- Internal CCT Selector for 3000K & 4000K
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Ansell Lighting Bulkhead Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Ansell Lighting |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000-4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 56,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1027-1083 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 4 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Disco Slim |
| Model No | ADSILED2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 13 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Factor Value | 0.8 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 75 mm |
| Product Height | 325 mm |
| Product Type | Wall/Ceiling Light |
| Product Width | 325 mm |
| Resistant Type | Abrasion, Corrosion & Impact-Resistant |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 13 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Warrington, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |