Philips Functional Square 600mm x 600mm LED Panel Light White 36W 3300lm (911JC)
The Philips Functional square LED panel light delivers efficient and versatile illumination for various indoor spaces. This 600mm x 600mm ceiling-mounted LED panel is ideal for commercial installations such as offices, workshops, or retail environments, and also suitable for domestic kitchens and utility rooms. It features an integrated 36W LED producing 3300 lumens of warm white 2700K light. The SceneSwitch technology allows for easy adjustment of light settings using an existing switch, eliminating the need for a separate dimmer or complex wiring. Built with a durable bi-material body and plastic frame, this long-lasting LED panel offers 20,000 hours of reliable performance.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White
- 3300lm
- Bi-Material Body
- White Plastic Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
- Dimmable
- 1 Year Guarantee
- SceneSwitch Technology
View all: Philips LED Panel Lights
Sorry, this item is currently out of stock
The Philips Functional square LED panel light delivers efficient and versatile illumination for various indoor spaces. This 600mm x 600mm ceiling-mounted LED panel is ideal for commercial installations such as offices, workshops, or retail environments, and also suitable for domestic kitchens and utility rooms. It features an integrated 36W LED producing 3300 lumens of warm white 2700K light. The SceneSwitch technology allows for easy adjustment of light settings using an existing switch, eliminating the need for a separate dimmer or complex wiring. Built with a durable bi-material body and plastic frame, this long-lasting LED panel offers 20,000 hours of reliable performance.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White
- 3300lm
- Bi-Material Body
- White Plastic Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
- Dimmable
- 1 Year Guarantee
- SceneSwitch Technology
View all: Philips LED Panel Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Bi-Material Body |
| Brand | Philips |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Frame Colour | White |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Thermoplastic Diffuser |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3300 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Functional |
| Model No | 929002665601 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 36 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 600 mm |
| Product Type | Panel Light |
| Product Width | 600 mm |
| Shape | Square |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 0.5 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode