Diall GU5.3 MR16 LED Light Bulb 400lm 5.3W (2944K)
- Cool White - 4000K
- Non-Dimmable
- 400lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 6kWh/1000h Life
- 100° Beam Angle
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Full Instant Light
View all: Diall Light Bulbs
- Cool White - 4000K
- Non-Dimmable
- 400lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 6kWh/1000h Life
- 100° Beam Angle
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Full Instant Light
View all: Diall Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory | Please check the suitability of your transformer before selecting your LED MR16 light bulb. |
| Beam Angle | 100 ° |
| Brand | Diall |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | GU5.3 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | A+ |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Shape | Spotlights |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | MR16 |
| Lm | 400 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5.3 W |
| Product Diameter | 50 mm |
| Product Length | 47 mm |
| Product Type | Light Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 6 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |