Sylvania Sylspot Fixed LED Universal Spotlight White 10W 600-1050lm (634AH)
The Sylvania Sylspot fixed LED universal spotlight with PIR sensor provides versatile illumination for various indoor settings. This robust spotlight is ideal for bathrooms and kitchens, offering reliable lighting in demanding environments. It features adjustable colour temperatures (2700K, 3000K, 4000K) and a 2-wattage switch (6W-10W) for customisable brightness, delivering 670-1050 lumens for 4000K. An integrated PIR sensor offers multiple setting options, enhancing efficiency. With an IP65 front rating and a low-profile 31.7mm recessed depth, installation is straightforward, supported by loop-in and loop-out terminals for fast wiring.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/3000/4000K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 36,000 Hours Life
- 90° 2m PIR Sensor Range
- 50° Beam Angle
- 68mm Cut-Out
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop-In & Loop-Out Terminals for Quick Wiring
View all: Sylvania Downlights
The Sylvania Sylspot fixed LED universal spotlight with PIR sensor provides versatile illumination for various indoor settings. This robust spotlight is ideal for bathrooms and kitchens, offering reliable lighting in demanding environments. It features adjustable colour temperatures (2700K, 3000K, 4000K) and a 2-wattage switch (6W-10W) for customisable brightness, delivering 670-1050 lumens for 4000K. An integrated PIR sensor offers multiple setting options, enhancing efficiency. With an IP65 front rating and a low-profile 31.7mm recessed depth, installation is straightforward, supported by loop-in and loop-out terminals for fast wiring.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/3000/4000K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 36,000 Hours Life
- 90° 2m PIR Sensor Range
- 50° Beam Angle
- 68mm Cut-Out
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop-In & Loop-Out Terminals for Quick Wiring
View all: Sylvania Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 50 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700/3000/4000 K |
| Cut-Out Diameter | 68 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Life Length | 36,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 600-1050 lm |
| Lm Band | Varied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sylspot |
| Model No | 90038 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 10 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 32 mm |
| Product Diameter | 86 mm |
| Product Type | Universal Spotlight |
| Sensor Angle | 90 ° |
| Sensor Range | 2 m |
| Sensor Type | PIR |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com/ |