Aurora EFD Adjustable Fire Rated LED Downlight Polished Chrome 5W 500lm (8184P)
The Aurora EFD adjustable fire rated LED downlight in polished chrome provides reliable and efficient lighting for various indoor applications. This fixed downlight delivers a 500 lumen, 3000K warm white light, making it ideal for both domestic and commercial settings, including outside zones of bathrooms. It features a robust aluminium and steel body and is fire rated to 30, 60, and 90 minutes for enhanced safety. Installation is straightforward thanks to the loop in and loop out terminal block, ensuring a quick setup. A GU10 LED bulb is supplied, offering a long life of 25,000 hours.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 90mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Terminal
View all: Aurora Downlights
The Aurora EFD adjustable fire rated LED downlight in polished chrome provides reliable and efficient lighting for various indoor applications. This fixed downlight delivers a 500 lumen, 3000K warm white light, making it ideal for both domestic and commercial settings, including outside zones of bathrooms. It features a robust aluminium and steel body and is fire rated to 30, 60, and 90 minutes for enhanced safety. Installation is straightforward thanks to the loop in and loop out terminal block, ensuring a quick setup. A GU10 LED bulb is supplied, offering a long life of 25,000 hours.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 90mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Terminal
View all: Aurora Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | Polished Chrome |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Aurora |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Cut-Out Diameter | 90 mm |
| Cut-Out Size Band | 81-110mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 50 W |
| Model Name | EFD |
| Model No | EN-FD102PC/30 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 115 mm |
| Product Diameter | 100 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aurora Lighting UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 6 Little Burrows, Welwyn Garden City, AL7 4SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | keith.mackenzie@auroralighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aurora lighting UK ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Galaed, 27 Boulevard Victor Hugo, Colomiers, 31770, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@auroralighting.com |