Luceco ECO Circular Fixed LED Slim Downlight White 9W 720lm (407PX)
The Luceco fixed LED slim downlight provides efficient and reliable illumination for various indoor settings. This 9W downlight is suitable for commercial environments such as offices, corridors, and retail spaces. Its slim 20mm profile makes it ideal for shallow ceiling voids, offering versatile installation options. Constructed from durable aluminium with a polycarbonate diffuser, it delivers a bright 720 lumen warm white 3000K light. Integrated LED technology ensures a long 25,000-hour lifespan and efficiency, removing the need for bulb replacements. Fast and easy installation is supported by the included plug and play driver.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- 110° Beam Angle
- 135mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Plug & Play Driver Included
- Slimline Design Fits Shallow Ceiling Voids & Tight Spaces
View all: Luceco Downlights
The Luceco fixed LED slim downlight provides efficient and reliable illumination for various indoor settings. This 9W downlight is suitable for commercial environments such as offices, corridors, and retail spaces. Its slim 20mm profile makes it ideal for shallow ceiling voids, offering versatile installation options. Constructed from durable aluminium with a polycarbonate diffuser, it delivers a bright 720 lumen warm white 3000K light. Integrated LED technology ensures a long 25,000-hour lifespan and efficiency, removing the need for bulb replacements. Fast and easy installation is supported by the included plug and play driver.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- Integrated LED
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- 110° Beam Angle
- 135mm Cut-Out
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Plug & Play Driver Included
- Slimline Design Fits Shallow Ceiling Voids & Tight Spaces
View all: Luceco Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 110 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Aluminium Alloy Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Cut-Out Diameter | 135 mm |
| Cut-Out Size Band | 111-200mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 720 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | ECO Circular |
| Model No | ELP15W9L30-03 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 9 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered with Battery Backup |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 20 mm |
| Product Diameter | 145 mm |
| Product Type | Slim Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | 12V LED Driver Required |
| kWh Per 1000hr Life | 15 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Product Contents
Downlight and driver.