Saxby Xeno Swivel & 90° Tilt Rectangular Recessed 3-Light Downlight Matt White (530VX)
The Saxby Xeno is a rectangular recessed 3-light downlight, offering adjustable indoor illumination. This versatile fitting is suitable for both domestic and commercial installations, ideal for areas like kitchens, hallways, or retail displays where targeted lighting is beneficial. It features a modern matt white finish and an aluminium alloy body for durability. The swivel and tilt function allows for precise light projection, directing light exactly where needed. This mains-powered downlight requires 3 x GU10 light bulbs, and includes fixings for straightforward installation. An IP20 rating confirms its suitability for general indoor environments.
- IP20: For Indoor Use
- 3 x GU10 Light Bulbs Required
- Max. Wattage: 7W
- 79 x 258mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Swivel & Tilt Function for Precise Light Projection
- Durable Aluminium Alloy Body Ensures Longevity
- Suitable for Domestic & Commercial Applications
View all: Saxby Downlights
The Saxby Xeno is a rectangular recessed 3-light downlight, offering adjustable indoor illumination. This versatile fitting is suitable for both domestic and commercial installations, ideal for areas like kitchens, hallways, or retail displays where targeted lighting is beneficial. It features a modern matt white finish and an aluminium alloy body for durability. The swivel and tilt function allows for precise light projection, directing light exactly where needed. This mains-powered downlight requires 3 x GU10 light bulbs, and includes fixings for straightforward installation. An IP20 rating confirms its suitability for general indoor environments.
- IP20: For Indoor Use
- 3 x GU10 Light Bulbs Required
- Max. Wattage: 7W
- 79 x 258mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Swivel & Tilt Function for Precise Light Projection
- Durable Aluminium Alloy Body Ensures Longevity
- Suitable for Domestic & Commercial Applications
View all: Saxby Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Swivel & 90° Tilt |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Bezel Colour | Matt White |
| Body Material | Aluminium Alloy Body |
| Brand | Saxby |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 79 x 258 mm |
| Cut-Out Size Band | Over 201mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 3 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | Xeno |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 3 mm |
| Product Diameter | 270 mm |
| Product Type | Recessed 3-Light Downlight |
| Shape | Rectangular |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 3 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode