Eglo Melitello-Z LED Smart Colour Changing Spotlight White 3.7W 2200lm (375EY)
The Eglo Melitello-Z LED spotlight in white is a modern smart lighting solution designed for versatile indoor illumination. This 4-light adjustable spotlight is ideal for residential projects, offering precise light direction to highlight specific features or create ambient moods in living rooms and bedrooms. Featuring integrated LED technology, it delivers 2200 lumens of bright light with a long 25,000-hour lifespan. Users can select from vibrant RGB colours and various white tones, dimming the light conveniently via a smartphone app. Its robust aluminium and steel body ensures durability, while compatibility with Amazon Alexa and Google Home provides seamless smart home integration without requiring a separate hub.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- RGB & White
- Modern Design
- 2200lm
- Adjustable Heads
- Aluminium & Steel Body
- Max. Wattage: 3.7W
- Integrated LED
- Hub Not Required
View all: Eglo Spotlights
The Eglo Melitello-Z LED spotlight in white is a modern smart lighting solution designed for versatile indoor illumination. This 4-light adjustable spotlight is ideal for residential projects, offering precise light direction to highlight specific features or create ambient moods in living rooms and bedrooms. Featuring integrated LED technology, it delivers 2200 lumens of bright light with a long 25,000-hour lifespan. Users can select from vibrant RGB colours and various white tones, dimming the light conveniently via a smartphone app. Its robust aluminium and steel body ensures durability, while compatibility with Amazon Alexa and Google Home provides seamless smart home integration without requiring a separate hub.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP20: For Indoor Use
- RGB & White
- Modern Design
- 2200lm
- Adjustable Heads
- Aluminium & Steel Body
- Max. Wattage: 3.7W
- Integrated LED
- Hub Not Required
View all: Eglo Spotlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Heads |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 40 ° |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Colour Changing - RGBW |
| Colour Temperature Value | RGB + 2700-6500 K |
| Communication Protocol | On/Off |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | D |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Initial Connection Network | Zigbee |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Lm | 2200 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 3.7 W |
| Model Name | Melitello-Z |
| Mounting Location | Ceiling |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & Zigbee |
| No. of Bands | Not Applicable |
| No. of Lights | 4-Light |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 3.7 W |
| Power Consumption (Band) | 0 - 3.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 105 mm |
| Product Height | 80 mm |
| Product Type | Smart Colour Changing Spotlight |
| Product Width | 680 mm |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 4 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode