Robus Triumph Slim Fixed Fire Rated LED CCT Selectable Downlight White 6.5W 600/640lm (295RL)
The Robus Triumph Slim fixed LED downlight is a versatile lighting solution, offering CCT selectable colour temperatures between 3000K and 4000K. This shallow downlight, with a recessed depth of just 41mm, is ideal for installations with limited ceiling void space, such as in domestic kitchens, bathrooms, and bedrooms, or commercial office and hotel reception areas. It features integrated LED technology for efficiency and a long 50,000-hour life. The downlight is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, ensuring safety. Installation is straightforward with its prewired 0.2m flex and 3-way double push-in connector block, allowing for easy loop-in and loop-out wiring. It is also IP65 rated, making it suitable for bathroom zone 1, and compatible with I-joists and metal web joists.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 3000/4000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 50,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 70mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Robus Downlights
The Robus Triumph Slim fixed LED downlight is a versatile lighting solution, offering CCT selectable colour temperatures between 3000K and 4000K. This shallow downlight, with a recessed depth of just 41mm, is ideal for installations with limited ceiling void space, such as in domestic kitchens, bathrooms, and bedrooms, or commercial office and hotel reception areas. It features integrated LED technology for efficiency and a long 50,000-hour life. The downlight is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, ensuring safety. Installation is straightforward with its prewired 0.2m flex and 3-way double push-in connector block, allowing for easy loop-in and loop-out wiring. It is also IP65 rated, making it suitable for bathroom zone 1, and compatible with I-joists and metal web joists.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 3000/4000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 50,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 70mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Robus Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Robus |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 3000/4000 K |
| Cut-Out Diameter | 70 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 600/640 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Triumph Slim |
| Model No | RTS07X02P-01 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 6.5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 52 mm |
| Product Diameter | 84 mm |
| Product Type | CCT Selectable Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | L.E.D Lighting & Electrical Distribution Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Bracknell Enterprise & Innovation Hun, Ocean House, The Ring, Bracknell, RG12 1AX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://robus.com/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | L.E.D Lighting & Electrical Distribution Group Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Nangor Road, Dublin, D12 E7VP, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://robus.com/contact |