Refurb British General Fortress 5-Module 2-Way Populated Garage Consumer Unit (788CF)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
18th Edition Amendment 2. 5-module IP65 garage kit.
- 1 x Type A 40A 30mA RCD
- 2 x Type B MCBs (1 x 6A & 1 x 32A)
- 1 Blanks
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
View all: British General Consumer Units
18th Edition Amendment 2. 5-module IP65 garage kit.
- 1 x Type A 40A 30mA RCD
- 2 x Type B MCBs (1 x 6A & 1 x 32A)
- 1 Blanks
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
View all: British General Consumer Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | British General |
| Busbar Type | Floating Busbar |
| CSU Populated/Unpopulated | Populated |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Electrical) | Steel |
| Consumer Unit Type | Garage |
| Current Rating | 40 A |
| DIN Rail Supplied | DIN Rail Supplied |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP65 |
| Integrity | Non High Integrity |
| MCBs Supplied | MCB |
| Mains Switch Rating | Without Mains Switch |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Fortress |
| Model No | CFGAR1A |
| No. of MCBs Supplied | 2 x Type B MCBs (1 x 6A & 1 x 32A) |
| No. of Populated Ways | 2 |
| No. of RCBOs Supplied | 0 x RCBOs |
| No. of RCDs Supplied | 1 x Type A 40A 30mA RCD |
| No. of SPDs Supplied | 0 x SPDs |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 12 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 100 mm |
| Product Height | 241 mm |
| Product Type | Consumer Unit |
| Product Width | 167 mm |
| RCBOs Supplied | No RCBOs Supplied |
| RCD Type | Type A |
| RCDs Supplied | RCD |
| SPDs Supplied | No SPDs Supplied |
| Total No. Module Spaces When Empty | 5 |
| Total Product Weight | 2.00 kg |
| Way | 2 Way |