Refurb British General Circuit Protection 13-Module 13-Way Part-Populated High Integrity Main Switch Consumer Unit with SPD (248EY)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Main switch consumer unit with Type 2 SPD. Includes MCB-style blanks, clip-in cable protector, raised removable DIN rail, optimised knockouts on all sides, and a perforated grommet strip. Long terminal bars and floating busbar provide space for MCB, RCBO, SPD and AFDD devices. Designed for future upgrades like solar or EV charging.
- 40kA Type 2 SPD
- 6 x Type A RCBOs ( 2 x 6A, 1 x 16A, 2 x 32A & 1 x 40A)
- 100A Mains Switch
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
View all: British General Consumer Units
Main switch consumer unit with Type 2 SPD. Includes MCB-style blanks, clip-in cable protector, raised removable DIN rail, optimised knockouts on all sides, and a perforated grommet strip. Long terminal bars and floating busbar provide space for MCB, RCBO, SPD and AFDD devices. Designed for future upgrades like solar or EV charging.
- 40kA Type 2 SPD
- 6 x Type A RCBOs ( 2 x 6A, 1 x 16A, 2 x 32A & 1 x 40A)
- 100A Mains Switch
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
View all: British General Consumer Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | British General |
| Busbar Type | Floating Busbar |
| CSU Populated/Unpopulated | Part-Populated |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Electrical) | Steel |
| Consumer Unit Type | Main Switch |
| Current Rating | 100 A |
| DIN Rail Supplied | DIN Rail Supplied |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP2XC |
| Integrity | High Integrity |
| MCBs Supplied | No MCBs Supplied |
| Mains Switch Rating | 100A Mains Switch |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Circuit Protection |
| Model No | CF16MPS613-01 |
| No. of Available Ways | 13 |
| No. of MCBs Supplied | 0 x MCBs |
| No. of RCBOs Supplied | 6 x Type A RCBOs ( 2 x 6A, 1 x 16A, 2 x 32A & 1 x 40A) |
| No. of RCDs Supplied | 0 x RCDs |
| No. of SPDs Supplied | 40kA Type 2 SPD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230V AC V |
| Product Depth | 116 mm |
| Product Height | 231 mm |
| Product Type | RCBO Main Switch Consumer Unit With SPD |
| Product Width | 388 mm |
| RCBOs Supplied | RCBO |
| RCD Type | No RCD |
| RCDs Supplied | No RCDs Supplied |
| SPDs Supplied | SPD |
| Total No. Module Spaces When Empty | 13 |
| Total Product Weight | 3.86 kg |
| Way | 13 Way |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Lt |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Stafford Park 1, Telford, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | orders@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 08302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |