Saxby Toba Battery-Powered Rectangular Mirror With 20lm LED Light 450mm x 600mm (838VX)
LED bathroom mirror with push switch and 20 white LEDs. Steel and glass construction. Battery-powered with no wiring required. Easy to install.
- Daylight Light
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Push-Button Switch
- IP44: For Bathroom Outside Zone
- 1 Year Guarantee
View all: Saxby Bathroom Mirrors
LED bathroom mirror with push switch and 20 white LEDs. Steel and glass construction. Battery-powered with no wiring required. Easy to install.
- Daylight Light
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Push-Button Switch
- IP44: For Bathroom Outside Zone
- 1 Year Guarantee
View all: Saxby Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Bathroom Mirrors |
| Batteries Supplied/Required | 3 x AA Batteries Required |
| Brand | Saxby |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Steel & Glass |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 20 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Toba |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Height | 600 mm |
| Product Thickness | 40 mm |
| Product Type | Mirror |
| Product Width | 450 mm |
| Rechargeable | Non-Rechargeable |
| Shape | Rectangular |
| Switch Type | Push-Button Switch |
| Total Product Weight | 4300 kg |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode