Sensio Luka 2-Door Illuminated Smart Cabinet With 876 to 1579lm LED Light Grey Matt 620mm x 160mm x 700mm (658PE)
Smart cabinet with mirror features voice-controlled, built-in Amazon Alexa. 4 preset LED lighting colour temperatures from cool to warm white can be selected using voice or touch-button controls. Also features integrated demister pad for a steam free reflection.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Variable White Light
- Built-In Demister
- 2 x 5W Speakers
- Dimmable Via App
- 2 x Tempered Glass Shelves
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Hub Not Required
View all: Sensio Bathroom Cabinets
Smart cabinet with mirror features voice-controlled, built-in Amazon Alexa. 4 preset LED lighting colour temperatures from cool to warm white can be selected using voice or touch-button controls. Also features integrated demister pad for a steam free reflection.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Variable White Light
- Built-In Demister
- 2 x 5W Speakers
- Dimmable Via App
- 2 x Tempered Glass Shelves
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Hub Not Required
View all: Sensio Bathroom Cabinets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Back Panel Thickness | 10 mm |
| Bathroom Cabinet Type | Cabinets with Mirrors & Lights |
| Bathroom Furniture Product Type | Cabinets with Mirrors & Lights |
| Bathroom Item Colour | Grey |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | 1 m |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000 - 5000 K |
| Communication Protocol | WiFi |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium, Glass & Acrylic |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Door Height | 675 mm |
| Door Thickness | 20 mm |
| Door Width | 287 mm |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | IP44 |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 876 to 1579 lm |
| Lm Band | Varied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 63 W |
| Model Name | Luka |
| Network Standards (Full) | WiFi |
| No. Of Doors | 2 |
| No. of Bands | Single-Band |
| No. of Shelves | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 63 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 160 mm |
| Product Height | 700 mm |
| Product Thickness | 10 mm |
| Product Type | Illuminated Smart Cabinet |
| Product Width | 620 mm |
| Shape | Rectangular |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Soft-Close | Without Soft-Close Mechanism |
| Speaker Volume | 85 dB |
| Switch Type | Touch Control |
| Total Product Weight | 22.63 kg |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 63 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode