Spirit Level 8.8" (225mm) (337YC)
Compact 225mm torpedo spirit level offers accurate measurements on various job sites. The tough ABS plastic body ensures durability for daily trade use. Featuring 3 solid block vials, it provides precise readings for horizontal, vertical, and 45° angles, making it ideal for electricians working with conduits or plumbers installing pipes. The magnetic base securely attaches to metal surfaces, while the V-grooved edge keeps the level stable on round surfaces. A hanging hole offers convenient storage.
- Tough ABS Plastic Body
- Magnetic Base
- 1 x 45°, 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Spirit Levels
Compact 225mm torpedo spirit level offers accurate measurements on various job sites. The tough ABS plastic body ensures durability for daily trade use. Featuring 3 solid block vials, it provides precise readings for horizontal, vertical, and 45° angles, making it ideal for electricians working with conduits or plumbers installing pipes. The magnetic base securely attaches to metal surfaces, while the V-grooved edge keeps the level stable on round surfaces. A hanging hole offers convenient storage.
- Tough ABS Plastic Body
- Magnetic Base
- 1 x 45°, 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Length (Imperial) | 8.8 " |
| Length (Metric) | 225 mm |
| Level Product Type | Torpedo |
| Magnetic Base (Yes/No) | Yes |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 1 mm |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spirit Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |