Worx WG779E.2 40V 2 x 2.0Ah Li-Ion PowerShare Cordless 34mm Lawn Mower (184YU)
The Worx WG779E.2 40V cordless rotary lawn mower provides efficient garden maintenance for homeowners and professional gardeners. Powered by 2 x 20V 2.0Ah batteries, it delivers 40V performance and extended run-time for lawns up to 400m². IntelliCut technology automatically adjusts cutting power to grass conditions, ensuring a consistent finish. An easy lever allows selection from 6 x cutting heights, ranging from 20mm to 70mm. Its 'Cut-to-Edge' design helps reduce the need for additional strimming around borders and fences. The foldable handle ensures convenient storage, and the batteries are part of the versatile Worx PowerShare platform.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 6 Cutting Heights (20-70mm)
- 30Ltr Grass Bag
- 2hr Charge Time
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply)
- Cutting Blades
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
- Auto IntelliCut Technology
- Suitable for Lawns Up To 400m² Coverage
View all: Worx Lawn Mowers
The Worx WG779E.2 40V cordless rotary lawn mower provides efficient garden maintenance for homeowners and professional gardeners. Powered by 2 x 20V 2.0Ah batteries, it delivers 40V performance and extended run-time for lawns up to 400m². IntelliCut technology automatically adjusts cutting power to grass conditions, ensuring a consistent finish. An easy lever allows selection from 6 x cutting heights, ranging from 20mm to 70mm. Its 'Cut-to-Edge' design helps reduce the need for additional strimming around borders and fences. The foldable handle ensures convenient storage, and the batteries are part of the versatile Worx PowerShare platform.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 6 Cutting Heights (20-70mm)
- 30Ltr Grass Bag
- 2hr Charge Time
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply)
- Cutting Blades
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
- Auto IntelliCut Technology
- Suitable for Lawns Up To 400m² Coverage
View all: Worx Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | PowerShare |
| Brand | Worx |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 2 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 34 mm |
| Cutting Blade Type | Cutting Blades |
| Cutting Height Range | 20-70 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 30 Ltr |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee, extended to 3 Years if registered within 30 days of purchase (T&Cs Apply) |
| Model Name | WG779E.2 |
| Model No | WG779E.2 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 40 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 76.5 dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 400m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0345 202 9679 |
| Tool Weight with Battery | 11.1 kg |
| Vibration Level | 3.246 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
WG779E.2, 2 x 20V 2.0Ah batteries, 2A dual charger and collection bag.