Einhell TC-AV 1720 DW 1250W 20Ltr Ash Vac 220-240V (885FA)
Ideal for household and hobby use. Suitable for removing cold ash from a fireplace, pellet stove or barbecue. Features 175mbar maximum suction power, 20Ltr collection container, practical carrying handle for easy transport and 4 castors for flexibility and mobility. A 1.2m metal-reinforced suction hose with 36mm diameter reaches into corners with ease, whilst the pleated filter prevents ash and fine dust from escaping. Further filtration is provided by the additional pre-filter, which also prevents a fast blockage of the pleated filter. Quick-release fasteners allow ash container to be emptied with ease. Power cable can be stored with a hook-and-loop-fastener cable tie when not in use.
- 1250W
- 20Ltr Capacity
- 1.2m Suction Hose
- 25Ltr/sec Airflow
- 82dBA Low Working Noise Level
- 4 Swivel Castors
View all: Einhell Dry Vacuums
Ideal for household and hobby use. Suitable for removing cold ash from a fireplace, pellet stove or barbecue. Features 175mbar maximum suction power, 20Ltr collection container, practical carrying handle for easy transport and 4 castors for flexibility and mobility. A 1.2m metal-reinforced suction hose with 36mm diameter reaches into corners with ease, whilst the pleated filter prevents ash and fine dust from escaping. Further filtration is provided by the additional pre-filter, which also prevents a fast blockage of the pleated filter. Quick-release fasteners allow ash container to be emptied with ease. Power cable can be stored with a hook-and-loop-fastener cable tie when not in use.
- 1250W
- 20Ltr Capacity
- 1.2m Suction Hose
- 25Ltr/sec Airflow
- 82dBA Low Working Noise Level
- 4 Swivel Castors
View all: Einhell Dry Vacuums
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 25 Ltr/sec |
| Brand | Einhell |
| Cable Length | 2 m |
| Castor/Wheel Type | 4 Swivel Castors |
| Compatible Filters & Bags | Einhell 2351315 AV Pre-Filters & 2351311 AV Pleated Filters |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | TC-AV 1720 DW |
| Overall Drum Capacity | 20 Ltr |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1250 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 344 mm |
| Product Length | 353 mm |
| Product Type | Ash Vac |
| Product Width | 353 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sound Pressure Level | 82 dBA |
| Suitable Dust Class | Not Suitable for L, M or H Class Dusts |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Total Product Weight | 5.3 kg |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |
Product Contents
TC-AV 1720 DW, metal-reinforced suction hose and aluminium suction tube.