Werner Aluminium 9.61m Combination Ladder (280FV)
Lightweight but strong combination ladder with stair function. Manual thumb-operated locking catches to prevent sections separating. Can be used as a stepladder, freestanding extension ladder or an extension ladder. Suitable for professional use.
- Closed to Max. Open Height: 4.09 - 9.61m
- Stepladder, Extended Stepladder, Extension Ladder & Stair Way Ladder Functions
- Total Product Weight: 33 kg
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Non-Slip Feet & Rungs
- D-Shaped Rungs
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Werner Combination Ladders
Lightweight but strong combination ladder with stair function. Manual thumb-operated locking catches to prevent sections separating. Can be used as a stepladder, freestanding extension ladder or an extension ladder. Suitable for professional use.
- Closed to Max. Open Height: 4.09 - 9.61m
- Stepladder, Extended Stepladder, Extension Ladder & Stair Way Ladder Functions
- Total Product Weight: 33 kg
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Non-Slip Feet & Rungs
- D-Shaped Rungs
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Werner Combination Ladders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Anti-Slip | Non-Slip Feet & Rungs |
| Brand | Werner |
| Closed Height | 4.09 m |
| Closed Height Band | 4-5 m |
| Construction Material (Access) | Aluminium |
| Insulation Tested | Not Insulated |
| Ladder Material | Aluminium |
| Ladder Product Type | Combination |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Height Band | Above 6m |
| Max. Open Height | 9.61 m |
| Max. Static Vertical Load | 150 kg |
| No. Of Sections | 3 |
| No. of Functions | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Ladder |
| Professional/Non-Professional Use | Professional Use |
| Rungs by Section | 2 x 14 + 1 x 13 |
| Total Product Weight | 33 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Werner UK Sales and Distribution Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Causeway, Maldon, Essex, CM9 4LJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.wernerco.com/uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | WernerCo Hungary Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 6000 Kecskemet, Szt. Istvan Krt. 19, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.prodrivenbrands.com/ |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode