Van Guard VG341-2 Volkswagen Caddy 2021 on ULTI Van Roof Bars 1400mm (614TR)
Van Guard ULTI Van Roof Bars are specifically designed for Volkswagen Caddy 2021 on models, providing a robust solution for transporting equipment. Constructed from heavy duty anodised aluminium, the stylish 1400mm bars offer exceptional strength and durability, ideal for electricians or plumbers needing to carry ladders and pipes. Their aerodynamic design helps reduce wind noise and contributes to reasonable fuel efficiency during transit. The system is built to withstand wet weather conditions, and the UV-treated plastic components prevent fading and deterioration, ensuring longevity. With a quick and easy installation process and a non-rattle design, these bars securely support up to 80 kg per bar.
- Van Door Type: Tailgate & Twin-Door
- Van Roof Height: Low Roof
- Van Wheel Base & Code: SWB/LWB (L1L2H1)
- Quick & Easy to Install
- Non-Rattle Design
- Heavy Duty Anodised Aluminium Construction
View all: Van Guard Roof Bars
Van Guard ULTI Van Roof Bars are specifically designed for Volkswagen Caddy 2021 on models, providing a robust solution for transporting equipment. Constructed from heavy duty anodised aluminium, the stylish 1400mm bars offer exceptional strength and durability, ideal for electricians or plumbers needing to carry ladders and pipes. Their aerodynamic design helps reduce wind noise and contributes to reasonable fuel efficiency during transit. The system is built to withstand wet weather conditions, and the UV-treated plastic components prevent fading and deterioration, ensuring longevity. With a quick and easy installation process and a non-rattle design, these bars securely support up to 80 kg per bar.
- Van Door Type: Tailgate & Twin-Door
- Van Roof Height: Low Roof
- Van Wheel Base & Code: SWB/LWB (L1L2H1)
- Quick & Easy to Install
- Non-Rattle Design
- Heavy Duty Anodised Aluminium Construction
View all: Van Guard Roof Bars
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Van Guard |
| Construction Type | Heavy Duty Anodised Aluminium Construction |
| Easy Assembly | Quick & Easy to Install |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Per Bar | 80 kg |
| Model No | VG341-2 |
| Non-Rattle Design | Non-Rattle Design |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Length | 1400 mm |
| Product Type | ULTI Van Roof Bars |
| Product Width | 60 mm |
| Van Door Type | Tailgate & Twin-Door |
| Van Manufacturer | Volkswagen |
| Van Model & Year | Caddy 2021 on |
| Van Roof Height | Low Roof |
| Van Wheel Base & Code | SWB/LWB (L1L2H1) |
Product Contents
Bars (2), brackets (4), stop ends (4) and fixings.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode