Mottez Grey/Yellow Protective External Corner Foam Strip 250mm x 500mm x 25mm (91283)
Pre-shaped corner piece to protect your interior walls and vehicle paintwork against damage caused by external corners in garages, stairways, basements and more.
- Polyethylene
- Non-Reflective Finish
- Grey/Yellow
- 1 Year Guarantee
- Shock-Absorbing
- Self-Adhesive & Easy to Fix
- Washable
View all: Mottez Traffic Management
Pre-shaped corner piece to protect your interior walls and vehicle paintwork against damage caused by external corners in garages, stairways, basements and more.
- Polyethylene
- Non-Reflective Finish
- Grey/Yellow
- 1 Year Guarantee
- Shock-Absorbing
- Self-Adhesive & Easy to Fix
- Washable
View all: Mottez Traffic Management
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mottez |
| Colour | Grey/Yellow |
| Construction Material (Safety) | Polyethylene |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 25 mm |
| Product Height | 500 mm |
| Product Type | Protective External Corner Foam Strip |
| Product Width | 250 mm |
| Total Product Weight | 0.17 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | ARC |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | ARC House, Thurnham, Lancaster, LA2 0DT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@arccompliance.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | MOTTEZ |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | RUE DES FRERES MAHIEU, ERQUINGHEM-LYS, 59193, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | export@mottez.com - https://www.mottez.com |