Thor 308 Copper Hammer Size A 1lb (0.42kg) (732KF)
Soft-faced hammer with malleable iron head and 2 cylindrical copper faces. Ideal for automotive and general engineering, where a heavy blow is required without fear of damage. 1" strike face diameter.
- Iron Head
- Plastic Handle
- 25mm Soft Face
View all: Thor Hammers
Soft-faced hammer with malleable iron head and 2 cylindrical copper faces. Ideal for automotive and general engineering, where a heavy blow is required without fear of damage. 1" strike face diameter.
- Iron Head
- Plastic Handle
- 25mm Soft Face
View all: Thor Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Thor |
| Hammer & Axes Handle Type | Plastic |
| Hammer & Axes Product Type | Specialist |
| Head Weight (Band) | 0-4lb |
| Head Weight (Imperial) | 1 lb |
| Head Weight (Metric) | 0.42 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | 308 |
| Model No | THO04308PH |
| Overall Length | 230 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Copper Hammer Size A |
| Strike Face Diameter | 25 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Thor Hammer Company limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Highlands Road, Shirley, West Midlands, B90 4NJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Thor Hammer Company limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Goods In, Suite 73139, Slevacska 476/2A, Rumburk, 40801, Czech Republic |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@brianhyde.co.uk |