The Big Cheese Ultra Power Rat & Squirrel Live Catch Cage (573RX)
Reusable, galvanised steel, ready-to-use cage trap with fast action, spring-activated trap door. Machine-finished mesh without sharp edges to ensure safety of target pests. Features protective hand plate and carrier handle for secure transportation. Suitable for rats, grey squirrels and other small vertebrates.
- For use Against Rats & Squirrels
- Galvanised Steel Construction
View all: The Big Cheese Rat & Mouse Traps
Reusable, galvanised steel, ready-to-use cage trap with fast action, spring-activated trap door. Machine-finished mesh without sharp edges to ensure safety of target pests. Features protective hand plate and carrier handle for secure transportation. Suitable for rats, grey squirrels and other small vertebrates.
- For use Against Rats & Squirrels
- Galvanised Steel Construction
View all: The Big Cheese Rat & Mouse Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | The Big Cheese |
| Construction Material (Safety) | Galvanised Steel |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Ultra Power |
| Pack Size | 1 |
| Pest Control Method | Mechanical |
| Pest Control Type | Humane Traps |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 16 cm |
| Product Length | 36 cm |
| Product Type | Live Catch Cage |
| Product Width | 14 cm |
| Suitable Pests | Rat & Squirrel |
| z1 - UK Manufacturer Name | STV International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Forge House, Little Cressingham, Norfolk, IP25 6ND |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.tbcandme.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | STV EU B.V |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Joop Geesinkweg 701, 1114AB Amsterdam-Dulvendrecht, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.tbcandme.com |